Články

4 věci, bez kterých se nevyplatí prodat ani koupit nemovitost

Dokončili jste koupi nebo prodej domu? Gratulujeme. Ještě jednou si však překontrolujte, zda máte veškerou povinnou dokumentaci. Pokud cokoliv chybí, může vám to pěkně znepříjemnit život. Pojďme se podívat, čemu se vyhnout:

1. Vyhněte se neprofesionálnímu přístupu

Možná to zní banálně, ale z praxe víme, jak často se tento přístup opakuje. Profesionální je, mít veškerou dokumentaci aktuální a kompletní. Věty typu: „To se později dohledá“, okamžitě zapomeňte. Správný obchod má být uskutečněn od A až do Z, ať už jste na jakékoliv straně.

2. Zákon ukládá uchovávat dokumentaci

Podle stavebního zákona je nutné uchovávat ověřenou dokumentaci plně odpovídající aktuálnímu stavu. Kupující musí dostat kompletní a aktuální dokumentaci a prodávající je povinen uchovávat takovou dokumentaci. Doporučujeme vše pečlivě prověřit zejména u starších staveb a pohlídat u novostaveb.

3. Dokumentace musí být aktuální a platná

Každá změna, přestavba, rekonstrukce, přístavba či úprava musí být řádně zanesena do dokumentace náležící k domu. Běžně se stává, že je tato skutečnost opomenuta a při prodeji nemovitosti dochází ke zbytečným průtahům. Naopak při koupi by si měl budoucí majitel ověřit, zda dokumentace skutečně odpovídá aktuálnímu stavu.

4. PENB ­ „energetický štítek“

Povinnost vypracovat PENB (průkaz energetické náročnosti budovy) při prodeji nemovitosti je základní povinností a kupující je zde dobře chráněn zákonem. Přes to si však i tuto základní věc raději překontrolujte. Pokud zde kupující zjistí nesrovnalosti nebo dokonce PENB chybí, může odstoupit od smlouvy i vyžadovat vrácení peněz.

Doporučujeme si před prodejem nemovitosti pečlivě překontrolovat veškerou dokumentaci. Jistě není na škodu, poradit se s odborníkem z oblasti realit nebo zajít na příslušný úřad. I při koupi nemovitosti je důležité, vše si ověřit a ujistit se, že se na nic nezapomnělo a dokumentace odráží aktuální stav nemovitosti.