Při koupi nebo pronájmu nemovitosti se velmi často setkáme s různými pojmy. Obytná plocha, užitná plocha, podlahová plocha, ….. Zkusme si v tom udělat jasno.
Co vše patří do užitné plochy?
Zahrnuje plochu všech místností uvnitř obytné budovy. Patří sem i sklepy, balkony, půdy, toalety či chodby, které jsou součástí bytu. Tento údaj je užitečný zejména v inzerci rodinných domů. U bytů se v minulosti používal termín užitková plocha. Zahrnovala všechny místnosti užívané výhradně majitelem bytu mimo sklepy nebo plochy domovního vybavení. Možná tak někteří prodejci u bytů uvádějí užitnou plochu a mají namysli plochu užitkovou. Na to pozor. Tento termín se již v praxi nepoužívá Raději se vždy ujistěte, zda použité pojmy chápou obě strany stejně. Rádi Vám poradíme.
Co naopak užitná plocha nezahrnuje?
Do užitné plochy nepatří konstrukční plochy. Tedy šachty, podpěry, sloupy či komíny. Dále funkční plochy pro pomocné využití. Jedná se o takové plochy, kde jsou umístěna zařízení topení a klimatizace nebo energetické generátory. A v neposlední řadě průchozí prostory. Což jsou schodišťové šachty, výtahy nebo eskalátory.
Co je obytná plocha?
Zjednodušeně by se dala charakterizovat jako součet ploch obytných místností. Ale pozor! Definice obytných místností, je často různá. Záleží na místě nebo použité normě. Obecně se jedná o pokoje vhodné k trvalému bydlení o ploše minimálně 8 m2. Za jistých okolností lze započítat i kuchyň a je třeba zvážit i mnoho dalších parametrů (např. typ osvětlení, vytápění, větrání). V inzerci tento údaj často slouží pro určení plochy bytu bez soc. zařízení, což může mít určitou vypovídací hodnotu.
Podlahová plocha
Poskytuje poměrně jasný a srozumitelný údaj. Zahrnuje všechny místnosti, které jsou výhradně v užívání majitele bytu. Počítá se tam také sklep a balkon. Pokud se setkáte se souslovím celková výměra bytu, ve většině případů se význam kryje s podlahovou plochou.
Zastavěná plocha
Co si pod tímto pojmem představit? Zjednodušeně řečeno, zahrnuje vnější obvod stavby. Lze tak označit veškerou plochu pod vnějším obvodem stavby bez ohledu na podlaží. Když tedy máte např. v prvním patře rodinného domu výklenek, který přesahuje obvod stavby v přízemí, prostor pod výklenkem je také součástí zastavěné plochy.
Na co si dát pozor?
Vždy je třeba pozorně číst a sledovat veškeré nabídky a případně konzultovat se zkušeným makléřem. V praxi často narazíte na nabídky, kde se číselný údaj kryje s užitnou plochou např. rodinného domu nebo celkovou výměrou bytu. Člověk pak neví, co si pod tím představit. V případě, že si nejste příliš jisti, rádi Vám poradíme a poskytneme podporu při Vašem rozhodování.